درباره ما

فلکس ایران

فلکس ایران

شرکت فلکسیران
نمایندگی انحصاری
عایق الاستومری
و لوله های فلکسیبل عایق دار و بدون عایق و برزنتی شرکت فلکسیوا ترکیه در ایران
علاقه مندی به این حرفه در زمینه تولید کانالهای تهویه و انعطاف پذیر و اتصالات کانال ها میباشد که به نام های ESBO و KUGAR از سال ۱۹۹۸ به عنوان یکی از کمپانی های پیشتاز این حرفه تولید میشود .
از زمانی که در عرصه داخلی و بین المللی با افزایش کیفیت ساخت رتبه اش را توانست به سرعت افزایش دهد و با افزایش صادراتش توانست به ۵۰ کشور تا پایان سال ۲۰۱۳ برسد و این باعث ایجاد مسولیت مهمی به خاطر بهبود و پیشرفت و نمایی جدید از محصول میشود.
مهم ترین نتیجه این مسولیت افزایش تولیدمان در خطوط تولید به خاطر افزایش تقاضای محصولات و تکمیل سرمایه گذاری در کارخانه ای جدید میباشد. در کارخانه جدیدمان علاوه برارایه محصولی با کیفیت میخواهیم هیجانات جدیدی را نیز در این حرفه برایتان ارایه دهیم .
نمای جدید مسلما یک برند جدید خواهد بود به عنوان بازتابی از محصولات جدید و در قبال آن درکی از خدمات جدید. FLEXIVA به عنوان یک محصول پویا ظهورکرده است
کانال فلکسی یا خرطومی عایق دار بهترین جایگزین کانال گالوانیزه و کانال پیش عایق جهت انتقال هوا می باشد
کانال فلکسیبل
کانال خرطومی فلکسی عایقدار
کانال خرطومی فلکسی شرکت فلکسیوا ترکیه بدلیل داشتن عایق الاستومری لمینیت شده ( ثبت اختراع گردیده )بهترین عایق کاری را در بین کانال های خرطومی فلکسی را دارا می باشد
که کپی برداری پیگرد قانونی را همراه دارد

کانال فلکسیبل به صورت اکاردیونی وگرد شکل هست همین دلیل از افت فشار های انتقالی می کاهد سر پیچ وخم ها و زیر پودر سقف که هیمشه مشکلات افت فشار را دارند راه حل وجایگزین مناسبی می باشد
لوله فلکسی خرطومی که دارای دو روکش آلمینیومی از بیرون و داخل و فنری که بین لایه های آلومینیومی بصورت مارپیچ تنیده شده و همچنین عایق با جنس پلی استر یا پشم شیشه یا پلی اتیلن یا الاستومریک می باشد و نصب آن بسیار آسان وحمل آسان وبه لحاظ قیمتی از کانال پیش عایق ارزان تر است و در محل هایی که دارای پیچ و خم زیاد و اجرای کانال گالوانیزه و کانال پیش عایق مشکل است توصیه میشود در مقایسه کانال فلکسیبل با کانال گالوانیزه و کانال پیش عایق ؛ کانال فلکسیبل توصیه می شود
عایق فوم الاستومریک
یا عایق الاستومریک معمولاً در تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایشی استفاده می شود ، همانطور که از نام آن نیز مشخص است نوعی از لوازم عایق بندی بر اساس نوع الاستومریک با سلولهای بسته و ساختار مناسب می باشد . فوم الاستومریک دارای مقاومت بالا در برابر نفوذ بخار است و عایق مناسب و متراکمی بر روی تاسیسات می باشد. پس از محاسبه ضخامت عایق مورد نیاز به جهت جلوگیری از اتلاف انرژی می توانید از این نوع عایق استفاده نمایید.
فوم الاستومریک با روکش آلومینیوم
پوشش با دوام چند لایه آلومینیوم و پلی متر و فوم های الاستومریک ، بهترین کیفیت را ایجاد کرده و عملکرد عالی در مقابل عوامل جوی در فضاهای بیرونی که مهم ترین آن مقاومت مناسب در برابر اشعه UV می باشد.در بهترین و مناسب ترین ابعاد (100 و 120 سانتی متر) تولید می شود و صرفه جویی در زمان مصرف و هزینه های نیروی انسانی را فراهم می کند.
اطلاعات فنی فوم الاستومریک با پوشش آلومینیوم
ضریب هدایت حرارتی: (10 درجه سانتی گراد) KM/W 0.033
چگالی 65-45 کیلوگرم / متر مکعب
درجه حرارت مورد استفاده: 20- درجه سانتی گراد تا 110+ درجه سانتی گراد

انواع عایق های حرارتی الاسترومریک

عایق حرارتی الاستومری رول

عایق حرارتی الاستومری رول پشت چسبدار

عایق حرارتی الاستومری رول با روکش آلومینیوم

عایق حرارتی الاستومری رول با روکش آلومنیوم مسلح شده

عایق حرارتی الاستومری رول چسبدار با روکش آلومینیوم

عایق حرارتی الاستومری لوله

عایق حرارتی الاستومری لوله با روکش آلومینیوم

عایق حرارتی الاستومری لوله با روکش آلومینیوم مسلح شده

عایق های الاستومری از جمله مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته می باشد.

مزایای عایق حرارتی الاستومری عایق EPDM

مقاوم در مقابل آلودگی، گرد و خاک، رطوبت و بخار آب و در نتیجه مقاوم در مقابل آلودگی های بیولوژیکی
پایداری زیاد
مقاوم در مقابل اوزون و ماوراء بنفش
مقاوم در مقابل خوردگی
ضریب انتقال حرارت بسیار پایین
نصب آسان
بسیار مناسب برای محیط هایی که فضای کار زیادی ندارند
بدون فیبر و بدون تولید ریزگرد و غبار
انعطاف پذیر
قابلیت چسبندگی و پذیرش رنگ بالا
مقاوم در مقابل فشار و ضربه
فوم الاستومریک مقاوم در برابر آتش است و در حین حریق به شعله اجازه پیشروی افقی و عمودی را نمی دهد. با این ویژگی ساختار ، اطمینان کافی محافظت در برابر حریق را هنگام نصب روی تاسیسات ایجاد می نماید.
طرزاستفاده از عایق فوم الاستومری
الاستومریک به شکل لوله یا ورقه ای (رولی) با انعطاف پذیری بالا تولید می شود. لوله ها جهت چسباندن از دوسر بریده شده اند. از لوله های عایق می توان همزمان با نصب لوله های اصلی تاسیسات و یا پس از نصب آن ها استفاده کرد. این لوله ها را می توان به صورت طولی و از مفصل ها توسط چسب فورمیکس چسباند.

فوم الاستومریک ورقه ای (رولی ( فوم الاستومریک ورقه ای (رولی ) را می توان برای عایق کاری لوله های با قطر بیشتر از ۳ اینچ و یا کانالهای تهویه هوا به کار برد. در صورت نیاز فوم الاستومریک ورقه ای (رولی) را می توان به صورت پشت چسبدار نیز استفاده نمود عایق کاری جهت تضمین عملکرد سیستم باید به صورت مناسب اجرا گردد
عایق لوله ای فوم

عایق هایی که به شکل فوم عرضه می شوند از کارا ترین انواع عایق های لوله هستند که علاوه بر مقاومت بالای آنها در مقابل هدر رفت انرژی می توان این دسته از محصولات را پیشتاز عایق های لوله دانست. هر مدل عایقی را می توان به صورت فوم تولید کرد. حتی این فوم ها به صورت ورقه ای و در اندازه های مختلف عرضه می شوند که برای عایق کردن منبع و مخازن مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

عایق های چسب و نوار

عایق های دیگری نیز وجود دارند که به صورت نوار و همین طور چسب یا رنگ هستند، این عایق ها معمولا به اسم نوار آلتن در بازار ایران شناخته میشوند، البته چسب و یا رنگ پرایمر هم در رده محصولات ما وجود دارد
عایق الاستومری رولی
عایق الاستومری رولی دارای ساختار سلول بسته بوده و به عنوان یک عایق حرارتی و برودتی، در صنعت تاسیسات و صنایع وابسته بطور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت است. عایق الاستومریک رولی، جایگزین بسیار مناسبی برای عایق های قدیمی همانند پشم شیشه محسوب می گردد، چراکه علارغم ویژگی های منحصر به فرد خود، بدلیل راحتی نصب، تنوع در ضخامت و قابلیت بکار گیری در فضاهای داخلی و خارجی، طیف عملکردی بسیار وسیعی را فراهم نموده است.


عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم
عایق های الاستومری برای استفاده از در محیط های داخلی هیچ گونه نیازی به روکش ندارند، اما در کاربردهای خارجی توصیه می گردد از عایق الاستومری با روکش آلومینیوم که مقاومت لازم در برابر ضربه های مکانیکی و شرایط جوی را داراست استفاده گردد.


عایق الاستومری رولی پشت چسبدار
جهت سرعت بخشیدن به عملیات نصب در پروژه های صنعتی و ساختمانی، از عایق الاستومری رولی پشت چسبدار استفاده می گردد. از آنجا که اجرا و نصب سایر عایق های قدیمی همانند پشم شیشه، زمانبر بوده عوارض پوستی و تنفسی عمده ایی برای نصابان ایجاد می کند، استفاده از عایق الاستومری پشت چسبدار، که علاوه بر سادگی نصب، موجب صرفه جویی در زمان، هزینه و نیروی انسانی می شود توصیه می گردد.


عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم (پشت چسب‌دار)
جهت عایقکاری سطوحی که نیاز به مقاومت در برابر صدمات فیزیکی و یا نور مستقیم خورشید را دارند از عایق رولی با روکش آلومینیوم استفاده می کنند.برای سرعت بخشیدن به پروسه نصب و اجرا، این عایق بصورت چشت چسبدار نیز عرضه می گردد.


عایق الاستومری رولی با روکش پروتکت بلک
جهت عایقکاری سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های سرمایشی و گرمایشی در محیط هایی که رطوبت نسبتا بالایی دارند و یا در محیط هایی که در .معرض آلودگی سطحی بسیاری هستند از عایق الاستومری رولی با روکش پروتکت بلکاستفاده می نمایند


عایق الاستومری صوتی ساده و موجدار
جهت محدود کردن انتقال صدا از دیوارها، سقف، کف و … به فضای پیرامون در مراکز صنعتی و مسکونی می توان از عایق الاستومری صوتی بهره برد.این عایق بدلیل سطح متخلخل و ساختار سلولی خود،نقش قابل توجهی در کاهش اصوات مزاحم داشته و مانع از ورود سر و صدای ناخواسته به فضای داخلی ساختمان می گردد.


عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم (پشت چسب‌دار)
جهت عایقکاری سطوحی که نیاز به مقاومت در برابر صدمات فیزیکی و یا نور مستقیم خورشید را دارند از عایق رولی با روکش آلومینیوم استفاده می کنند.برای سرعت بخشیدن به پروسه نصب و اجرا، این عایق بصورت چشت چسبدار نیز عرضه می گردد.
عایق الاستومری لوله ای
عایق الاستومری لوله ای جزء عایق های حرارتی و برودتی محسوب می گردد که مانع از چگالش در لوله های آب سرد شده و از یخ زدگی آنها جلوگیری بعمل می آورد.همچنین در سیستم های گرمایشی مانع از کاهش دما و گرما می گردد.عایق الاستومریک لوله ای، از زنگ زدن لوله های فلزی در شرایط جوی ممانعت می کند.این عایق ها موجب صرفه جویی انرژی در سیستم های سرمایشی، گرمایشی و تهویه می گردند.عایق الاستومری لوله ای با روکش پروتکت بلک و سیلور
از عایق الاستومری لوله ای با روکش پروتکت بلک و سیلور، برای عایقکاری لوله ها در لوله کشی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی در محیط های داخلی که نیاز بیشتری به مقاومت در برابر رطوبت و ضربات مکانیکی داشته باشند استفاده می گردد


عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم
از عایق الاستومریک لوله ای با روکش آلومینیوم، جهت عایقکاری سیستم های لوله کشی و خطوط لوله انتقال سیالات، گازها و … در فضاهای بیرونی که در معرض تابش مستقیم خورشید هستند استفاده می گردد.


عایق الاستومری لوله ای ساده
عایق الاستومری لوله ای ساده، محافظ بسیار مناسبی در برابر کندانس، کپک و قارچ و هدر رفت انرژی در پروژه های صنعتی، مسکونی و تجاری محسوب گردیده و جهت عایقکاری لوله کشی سرد و گرم و اتصالات آنها در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.
کانال فلکسیبل با عایق الاستومری
کانال و کانال کشی نقش بسیار تعیین کننده ایی در نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع ایفا می کند.عایقکاری کانال های هوا پس از نصب همواره با موانع و دشواری هایی روبرو بوده ، که این امر، زمینه را برای استفاده هرچه بیشتر از کانال های پیش عایق فراهم نموده است.

مقایسه ای بین NBR و EPDM
عایق الاستومری جز مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته می باشد که برپایه پلی وینیل کلراید (PVC)، نیتریل بوتادین رابر(Nitrile Butadiene Rubber -NBR) و یا اتیلین پروپیلن دیان مونومر رابر (Ethylene Propylene Diene Monomer – EPDM) ساخته می شوند.
لاستیک NBR که با Buna-N و Perbunan نیز شناخته می شود، لاستیکی سینتتیک می باشد که از پلیمر آکریلونیتریل (ACN) و بوتادین تشکیل یافته است. نام های تجاری NBR عبارتند از نیپل (Nipol)، کرایناک (Krynac) و یوروپرن (Europrene).
لاستیک EPDM یک لاستیک سینتتیک و الاستومری است و کاربردهای گسترده­ ای دارد. لاستیک های EPDM دارای مقاومت حرارتی بسیار خوبی هستند. مواد عایق با ساختار سلول بسته مقاومت بسیار بالای در مقابل عبور بخار آب داشته به طوری که پس از نصب، به هیچ گونه حائل بخار – آب دیگری نیاز پیدا نمی کنند. مقاومت بالا در برابر بخار، در کنار خاصیت تابش بالای لاستیک این امکان را فراهم می کند که مواد سلول بسته فلکسیبل با ضخامت نسبتا پایینی مانع از چگالش سطحی شوند. به این دلیل، این نوع عایق ها در لوله کشی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، خطوط آب گرم و تهویه مطبوع بطور گسترده­ ایی مورد استفاده قرار می گیرند.

بسیاری از مشخصات NBR و EPDM کاملا شبیه هم هستند و اختلافات بسیار ناچیزی با هم دارند. با وجودیکه ممکن است EPDM در برخی موارد خاص، کمی بهتر از NBR عمل کند ولی باید به این نکته توجه کرد که تولید EPDM با مشکلات بسیاری روبروست و چون توجیه اقتصادی ندارد، هیچ گاه با خلوص ۱۰۰% ساخته نمی شود.
در جدول زیر مقایسه برخی از خواص عایق NBR و EPDM ارائه گردیده است:مقایسه عایق الاستومری و عایق پشم شیشه
عایق الاستومریک بدلیل ساختار سلول بسته ،مقاومت بالایی در برابر رطوبت، بخار آب ، آلودگی و گرد وخاک دارد اما عایق پشم شیشه بدلیل ساختار فیبری و متخلخل خود، در مقابل رطوبت و نفوذ بخار و آب ،مقاومت پایینی داشته و با نفوذ رطوبت و بخار آب به درون عایق، از مقاومت حرارتی ان کاسته می گردد. به دلیل عدم مقاومت عایق پشم شیشه در مقابل رطوبت و بخار، در صورت نصب در فضای باز، استفاده از پوشش های ضدرطوبت و فویل های آلومینیومی امری اجباری تلقی می گردد .همچنین فوم الاستومری، از نظر عوارض زیستی و ایجاد امراض ، بدون عوارض و بدون تولید ذرات گرد وغبار بوده در صورتیکه تماس مستقیم پشم شیشه با پوست، چشم و سیستم تنفسی ایجاد مشکل خواهد کرد.. در بسیاری از گزارش ها، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه علت افزایش نرخ ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه عنوان شده است. توصیه اکید می شود که کارگران و عایق کاران، هنگام کار با پشم شیشه از ماسک و لباس محافظ مناسب استفاده کنند.
عایق الاستومریک مقاوم در برابر خوردگی بوده اما عایق پشم شیشه به شدت دچار خوردگی می شود.همچنین نصب عایق های الاستومری بدلیل استفاده از خودبست بسیار آسان بوده وبرای محیط هایی که فضای کاری زیادی ندارند مناسب می باشد.اما نصب عایق های پشم شیشه در چند مرحله صورت می گیرد.علاوه برآن، ضریب انتقال حرارت عایق های الاستومریک بسیار پایین بوده در حالیکه ضریب انتقال حرارت پشم شیشه با افزایش دما افزایش یافته و از مقاومت حرارتی آن کاسته می شود.عمر مفید بالای عایق های الاستومری از دیگر مزایای این عایق نسبت به عایق پشم شیشه به شمار می رود.

مزایا
عایق های الاستومریک سبک و انعطاف پذیر بوده و ضریب انتقال حرارت پایینی دارند.استفاده از این عایق ها موجب صرفه جویی درهزینه های انرژی شده وعملیات نصب آن براحتی صورت می گیرد. عایق الاستومری مقاومت بالایی در برابر نفوذ رطوبت و بخار، خوردگی، رشد قارچ و کپک ، آتش، روغن و مواد شیمیایی داشته و بدون HCFC, HFC, CFC و گرد و غبار و الیاف می باشد.ضمنا هیچ گونه حساسیت پوستی و تنفسی برای کاربر یا نصاب ایجاد نمی کند.نگهداری و نظافت آسان از دیگر مزایای این دسته از عایق های الاستومریک به شمار می رود.
مطالب مرتبط
عایق الاستومریک یک عایق حرارتی بسیار کارآمد بوده که جزء مواد سلول بسته محسوب می گردد.این عایق انعطاف پذیر بوده و بر پایه لاستیک سبک EPDM ساخته می شود.ساختار سلول بسته و محکم عایق الاستومری از ان یک عایق کارامد و موثر ساخته است.
عایق الاستومری جهت عایق کاری لوله کشی سرد و گرم و اتصالات آنها مورد استفاده قرار گرفته و باعث صرفه جویی در نیروی کار و بهبود عملکرد پروژه می گردد.
مزایا:
راحتی نصب، کاهش هزینه های نصب و افزایش کیفیت پروژه از جمله مزایای عایق الاستومریک محسوب می گردند.این عایق مقاوم در برابر اشعه UVبوده و موجب صرفه جویی در هزینه اولیه و تعمیر و نگهداری می گردد.عایق الاستومری دارای ضریب انتقال حرارت پایین بوده و موجب صرفه جویی در هزینه های انرژی می گردد.
عایق الاستومریک موجب کاهش اتلاف حرارت و کنترل چگالش در لوله کشی آب سرد، کانال کشی، خطوط تبرید، سیستم های تهویه مطبوع و لوله های آب داغ می شود.
دمای توصیه شده برای این عایق ها -۴۰ درجه سانتیگراد تا +۱۲۰ درجه سانتیگراد می باشد.
استفاده از عایق الاستومری در پروژه های تاسیساتی موجب صرفه جویی در هزینه و انرژی می گردد.

خصوصیت عایق حرارتی

مهمترین خصوصیات قابل توجه و بارز عایقها، خواص حرارتی و بویژه مقاومت حرارتی آنها می باشد. علاوه بر این مشخصه، فاکتورهای دیگری از جمله پایداری، دانسیته، قیمت و آثار عایق بر سلامتی و محیط زیست انسانها، همچنین میزان متصاعد شدن مواد سمی در شرایط مختلف از جمله در صورت بروز حریق می باشد. خصوصیات گرمایی، مکانیکی و شیمیایی عایق ها نیز فاکتور دیگری است که تاثیر بسزایی در میزان مطلوبیت عایق دارد.

فوم بهترین روش برای بهینه سازی میزان سوخت و عایق بندی سیستم‌های گرمایشی ساختمان است. از آنجاکه فوم عایق بندی حرارتی فومیران از موادی تشکیل شده که در مقابل عبور گرما مقاوم است، به راحتی می‌توانند از اتلاف انرژی جلوگیری کنند. از فوم عایق بندی حرارتی برای عایق‌کاری لوله‌های آب گرم، دیگ‌های آب گرم، مخزان مولد آب گرم مصرفی مثل منبع دو جداره و بدنه آب گرمکن‌ها، کانال‌های هوای گرم، پکیج‌ها، کوره‌های هوای گرم و هر مولد یا منبع انرژی گرمایی استفاده می‌شود. این فوم‌ها برعکس عایق‌های سنتی، قابلیت نصب و اجرای آسان و راحت با ضخامت‌های مورد نظر را دارد.
عایق لوله ای با روکش آلومینیوم

عایق های الاستومری و عایق فومی یا هر نامی که به آنها اطلاق شود برای مقاومت بیشتر در مقابل هدر رفت انرژی و همین طور برای اینکه آسیب پذیری سطحی آنها پایین تر باشد گاهی روکش آلومینیوم دارند. این عایق ها بیش از هر موردی برای شرایطی تابش بیش از حد خورشید استفاده می شوند که به دلیل مقاومت در برابر اشعه UV این عایقها در فضای خارج ساختمان است. عایق های حرارتی رول توسط آلومینیوم های ۱۳۰ میکرون ۲۳۰ میکرون و آلومینوم مسلح شده با نخ فایبرگلاس متناسب با نیاز مشتری روکش میشود. عایق های حرارتی الاستومری رول توسط روکش آلومینیوم مسلح شده واز مقاومت مکانیکی بسیار خوبی برخوردارهستند. نگهداری و نظافت این عایقهای حرارتی آسان بوده و در برابر گاز و رطوبت نفوذ ناپذیر است. روکش جکت و روکش فایبرگلاس نسوز به صورت مجزا نیز قابل عرضه میباشد.
عایق الاستومری لوله

عایق های لوله از جنس های مختلفی ساخته می شوند که از جدیدترین تکنولوژی های این عایق می توان به الاستومری ها اشاره کرد. این عایق که نوعی فوم است بیش از هر مدل دیگری این روزها برای عایق بندی روی لوله های ساختمانی استفاده می شود البته برای نصب در فضای بیرونی و محیط های باز و در مجاروت نور خورشید و گرد و خاک نیز مناسب هستند. حتی برخی مدل های این عایق ها ضد آب و ضد حریق نیز هستند. با توجه به سهولت نصب و امکان تعویض ساده این عایق می تواند بهترین گزینه برای پروژه های کوچک و بزرگ باشد.

قیمت عایق الاستومری
از زمانهای دور برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و جلوگیری از انتشار رطوبت و صوت، همچنین بالا بردن عمر مفید تأسیسات و ساختمانها و ممانعت از نفوذ رطوبت و صوت در مکانهای مختلف، مصالح گوناگونی بکار برده می شد که به این مصالح در اصطلاح "عایق"و به این عمل "عایقکاری" گفته میشود. که در واقع نوعی حفااظت در برابر انرژی های بیرونی و درونی برای وسیله و یا مکان مورد استفاده میباشد. به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی و از طرف دیگر توجه به صرفه جویی و جلوگیری از اتلاف انرژی هر چه بیش از پیش، نقش عایق و عایقکاری در تمامی صنایع پررنگ تر و انواع جدیدتر و با کیفیت ترآن پا به میدان گذاشتند.
کلا عایقها در آخرین مرحله بر روی کار و محل مورد نظر نصب می شوند بع این دلیل باعث شده است که عایقها به غیر از کاربرد اصلی خود یعنی عایق کاری و عایق بندی به عنوان یک محافظ و یا یک پوشش نهایی هم کارایی داشته باشد.
امروزه انواع مختلف عایقها در بازار وجود دارد که عمدتاً به دو صورت عایق مایع یا نیمه جامد و جامد عرضه میشوند. عایقها براساس مشخصات و کاربرد به دسته های زیر تقسیم می شوند :
عایق حرارتی
عایق برودتی
عایق رطوبتی
عایق صوتی، آکوستیک
پیشرفت دنیای صنعت عایق هایی ابداع شده اند که بسیاری از کاربریها را برطرف کرده و دارای کاربردهای چندگانه میباشند.
در واقع این نوع عایقها میتوانند ویژگیهای دو، سه ویا حتی چهار دسته بالا را نیز همزمان باهم داشته باشند.
عایق حرارتی
عایق حرارتی برای جلوگیری از انتشار و اتلاف دما بکار برده میشود و از جمله این نوع عایقها میتوان به عایق پشم شیشه ، عایق پشم سنگ و جدید ترین نسل آن عایق الاستومری اشاره نمود. لازم به ذکر است هرکدام از این نوع عایقها دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به اختصار توضیح داده شده است :
عایق پشم شیشه یا Glass Wool یا Fiber glass :
مهمترین ماده اولیه برای تهیه عایق پشم شیشه، شیشه است که طی فرآیندی به صورت الیاف بسیار نازک در آمده و به همراه سیلیس و همینطور آهک، بوراکس (نوعی سنگ معدنی)، کربنات سدیم و برای پوشش نهایی آن از کاغذ کرافت و یا کرافت مسلح به آلومینیم استفاده میشود و در انواع مختلف از لحاظ ضخامت 2/5 تا 25 سانتی متر) و با دانسیته ها و ابعاد مختلف در بازار موجود می باشد. از جمله کاربردهای پشم شیشه میتوان به موارد زیر اشاره کرد
انواع عایقکاری
عایقکاری جهت تأسیسات ، داکت ،لوله های ساختمانی، موتور خانه، پکیج و...
عایقکاری دربهای ضد حریق و همینطور در بهای ضد سرقت.
دیوارها و سقف های پیش ساخته.
قطعات صنعتی در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، کوره های ذوب تا حداکثر دمای 570 درجه سانتیگراد.

از جمله محاسن عایق پشم شیشه قیمت مناسب آن و از بزرگترین معایب عایق پشم شیشه عمر مفید پایین و سوزش هنگام برخورد با پوست انسان و مشکلات تنفسی میباشد.
عایق پشم سنگ یا RockWool :
عایق حرارتی با تحمل دمای بسیار بالا (نزدیک به 750) و نقطه ذوب 1300 درجه سانتیگراد همچنین تحمل برودتی 30- درجه سانتیگراد که دارای ضریب انتقال حرارت بسیار کم بوده و در انواع مختلف مانند پشم سنگ خام، ایزو بلانکت (پتویی)، ایزوپایپ (لوله ای) و فنوفلت (لحافی) تولید میشود که هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند. از مهمترین ویژگی های پشم سنگ مقاومت زیاد در برابر آتش میباشد. همچنین عملکرد عایق پشم سنگ در برابر رشد قارچ، آفات، باکتری و حشرات موذی بسیار عالی است.

از مزایای عایق الاستومریک نسبت به عایق پشم شیشه بی خطر بودن آن برای محیط زیست و انسان میباشد.
عایق برودتی
عایق برودتی به صورت کلی شاخه و یا گروه خاصی ندارد، بلکه به همراه عایقهای حرارتی طبقه بندی می شود. اکثر عایقهایی که امروزه استفاده می شوند در بازه دمایی منفی نیز از عملکرد خوبی برخوردار هستند.
انواع عایق برودتی عبارتند از :
عایق الاستومریک ( عایق الاستومری )
عایق پلی یورتان
عایق الاستومریک تا منفی 200 درجه سانتیگراد با بهترین راندمان دمایی، کارایی مناسبتری داشته و همچنین عایق پلی یورتان نیز کارکرد مناسبی به عنوان عایق برودتی را دارد.


عایق صوتی
عایق صوتی یا آکوستیک عمدتاً ساختاری ترکیبی با حفره های پر شده از هوا دارد و به صورت ایرو دینامیک طراحی می شود که هم بازتابنده صوت باشد و هم از انتشار و ورود صوت جلوگیری نماید.
عایقهای صوتی انواع مختلفی دارند که عبارتند از :
عایق صوتی الاستومری
عایق صوتی پلی اتیلن

برخی از ویژگیهای عایق صوتی به شرح زیر است :
کاهش صدا ( از 30 دسیبل تا 45 دسیبل )
محدوده دمایی بین 50 درجه سانتیگراد تا 105 درجه سانتیگراد
چگالی 65kg/m
ضریب انتقال حرارتی در دمای 24 درجه 34%
مقاوت در برابر اشعه آفتاب اشعه ماورای بنفش

عایق رطوبتی
عایق رطوبتی برای جلوگیری از جذب رطوبت استفاده می شود و دارای انواع گوناگون با ویژگیهای مخصوص به خود هستند. گونه ای از عایق رطوبتی به صورتی طراحی شده اند که آب گریز هستند و گونه ای دیگر از عایق رطوبتی اصطلاحاً " پایه قیر " می باشند و برخی از عایقهای رطوبتی با جنسی از پلیمر ساخته شده اند. گونه ای از عایق رطوبتی پلیمری و همینطور قیر به صورت مایع می باشند، که عموماً آنها را مانند رنگ به سطح مورد نظر می پاشند و همچنین در رنگ های متنوعی وجود دارند.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از مواد عایق پایه پلیمری، می توان بهترین کیفیت عایقکاری را با بالاترین سرعت انجام داد. این دسته عایقها را با نام عایق سرد در بازار می شناسند، واز ویژگی های این عایقها میتوان به موارد زیر اشاره نمود :
عمر مفید بسیار بالا و راندمان عالی
هزینه پایین و سرعت بسیار بالا در نصب
کیفیت عایق بندی و حجم پوششی تقریبی 100%
سهولت در ترمیم عایقکاری
سهولت در نصب عایقکاری
و از معایب عایقهای پلیمر پایه، میتوان به مقاومت فیزیکی پایین اشاره کرد.


عـایـق الاستومریک
عایق الاستومری ( عایق الاستومریک ) آخرین نسل از عایقهای حرارتی و برودتی می باشد که دارای کیفیت عالی، عمر مفید بالا ، سهولت در نصب و سازگار با محیط زیست نیز می باشد.
این عایقها از جمله مواد انعطاف پذیر و سلول بسته بوده، و بر پایه پلی وینیل کلراید (pvc) و نیتریل بوتادین رابر، و یا اتیلین پروپیلن دیان مونومر رابر، ساخته می شود، که از لحاظ کیفیت و مشخصات اساسی شبیه به هم و در مقاومت در برابر اشعه uv و همچنین مقاومت در برابر اسید و باز متفاوت می باشند.
عایق الاستومریک ( عایق الاستومری ) در دو رسته لوله ای و رول با ضخامت های 3 الی 50 میلیمتر تولید می شوند.
عایق الاستومریک لوله ای
عایقهای الاستومریک لوله ای ( عایق الاستومری لوله ای ) مخصوص لوله ها بوده و بر اساس ضخامت خارجی لوله ها طراحی شده اند. به طوری که پس از نصب، کاملاً سطح خارجی لوله را پوشش می دهند و از عمل کندانس جلوگیری می کنند. همچنین برای بالاتر بردن کیفیت عایق کاری از یک نوار همجنس عایق برای آبندی درزهای مابین قسمتهای عایق شده استفاده می شود.
عایق الاستومریک ورقه ای
برای لوله های با سایز بالا که عایق الاستومری لوله ای در آن سایز موجود نیست و همچنین کانال های تهویه هوا و دیگر قسمتهایی که دارای سطح صاف و یا گرد می باشند به کار می روند.
از دیگر ویژگی عایقهای الاستومری می توان به عملکرد صوتی آن اشاره نمود. این عایقها با توجه به ضخامت از 40db تا 24db ، عایق صوت نیز می باشد که در کانال های هوا از اهمیت بسیار برخوردار میباشد.
عملکرد در بازه دمایی 110+ تا 200- درجه سانتیگراد و ضریب هدایت حرارتی بسیار پایین و همینطور عدم انتقال شعله و آتش این عایقها را به طور تقریبی بی رقیب نموده است.
یکی از بهترین شاخصه های این دسته از عایقهای الاستومری، سلول بسته بودن آن است که ضریب جذب آب و بخار و انتقال رطوبت را به پایین تر حد خود رسانیده است. علاوه بر آن مقاومت عایقهای الاستومریک در برابر قارچ، باکتری و همینطور سازگاری آن با محیط زیست از دیگر مزایایه این نوع عایقها میباشد.
برای بالا بردن مقاومت فیزیکی و همینطور بالا بردن عمر مفید عایقهای الاستومریک در برابر اشعه UV آفتاب از کویل آلومینیوم با میکرونهای مختلف استفاده می شود. علاوه بر آن امکان مسلح نمودن این کویل ها به مش فایبرگلاس جهت بالا بردن انعطاف و همینطور مقاومت فیزیکی عایق ها بر اساس سفارش مشتری نیز هست.ملزومات عایقکاری
در حین عملیات نصب برای بالا بردن کیفیت عایق کاری و همینطور جلوگیری از انتقال حرارت درز دو طرف عایق را چسب مایع می زنند و علاوه بر آن از نوار چسبی که بسته به نوع عایق انتخاب می شود، استفاده می کنند. به طور کلی این نوار چسب ها به صورت:
نوار چسب از جنس عایق
نوار چسب برزنتی
نوار چسب برزنتی مسلح
نوار چسب با روکش آلومینیومی
نوار چسب با روکش آلومینیومی مسلح
نوار چسب ، نوار تیپ ، نوار درزگیر ، چسب مایع
با توجه به ساختار فوم شکل و پروسه تولید ساده این عایق ها می توان گفت این دسته از محصولات قیمت های مناسب تری نسبت به موارد مشابه خود دارند مانند عایق های پشم شیشه. البته این دامنه قیمت بسته به کیفیت این عایق ها نیز دارد اما بهترین شرایط این است که عایق ها ایرانی و یا خارجی را داشته باشید به ازای استفاده از عایق های پشم شیشه ای.

عایق های الاستومری را به نام های دیگری نیز می شناسند

عایق لوله الاستومری، فوم لوله الاستومریک، عایق لوله ای الاستومر، عایق خود چسب، فوم چسبدار، عایق حرارت، عایق پتویی، فوم حرارتی پتویی، عایق فوم چسب دار، عایق فلکسی، فوم فلکسی، عایق هوا، عایق چسبدار کانال، فوم چسبی کانال، عایق فوم حرارتی کانال، عایق کانال هوا، عایق چسبی و فویلی، عایق لوله ای، عایق لوله ای، عایق فوم لوله، عایق الاستومر، فوم لوله ای، فوم لوله، عایق فوم الاستومری فلکسی کانال هوا و خود چسب، فوم مشکی رنگ، عایق الاستومریک و … اشاره نمود.
عایق الاستومری ایران ترکیه
elastomery iran
elastomery rubber foam turkey
عایق الاستومری، عایق الاستومری فوم چسبی، عایق حرارتی چسبدار، عایق فوم، عایق ورقه ای، عایق لوله، عایق لوله ای، فوم پتویی، فوم لوله، فوم حرارتی، فوم دور لوله، فوم و عایق حرارتی، عایق حرارت، فوم لوله، فوم رولی، عایق چسبی رولی، عایق چسبدار، عایق پتویی، عایق فوم کانال، عایق چسبدار فوم چسبدار، عایق پشت چسبدار، عایق فویلی، فوم فویل دار، فروش عایق رولی چسب دار، عایق فوم چسبی، عایق چسبی، عایق فوم فلکسی، عایق کانال هوا، فوم کانال، عایق فوم چسبی، عایق چسبدار کانالی، فوم کانالی، فوم عایق فلکسی کانال هوا، فروش عایق حرارتی برای کانال هوا، عایق چسبی خود چسب کانال، فروش عایق پشت چسبدار، فوم رولی و عایق پتویی، عایق فویلی، فروش عایق الاستومر، فوم پشت چسبدار الاستومر، الاستومر، الاستومر رولی و لوله ای، عایق الاستومری، فروش عایق پتویی الاستومری، عایق ورقه ای، فوم ورقه ای، عایق سیاه، عایق چسب الاستومری، عایق فوم خود چسب، خود چسب دار، فوم لوله ای الاستومری، عایق چسبدار فوم رولی، عایق الاستومریک، عایق چسبدار حرارتی و برودتی، عایق فوم الاستومتریک، عایق فوم الاستومری، فوم عایق الاستومریک چسبدار، عایق حرارتی و برودتی، فوم برودتی، عایق حرارتی چسبدار، عایق برودتی چسبدار، عایق رول الاستومریک، عایق رول الاستومتریک، عایق نسوز ورقه ای، عایق مشکی رنگ الاستومر، عایق EPDM و ... نیز اشاره نمود.
elastomery انواع عایق های حرارتی
elastomeric عایق حرارتی الاستومری رول
epdm عایق حرارتی الاستومری رول پشت چسبدار
nbr عایق حرارتی الاستومری رول با روکش آلومینیوم
rubber عایق حرارتی الاستومری رول با روکش آلومنیوم مسلح شده
tube عایق حرارتی الاستومری رول چسبدار با روکش آلومینیوم
roll عایق حرارتی الاستومری لوله
sheet عایق حرارتی الاستومری لوله با روکش آلومینیوم
Monomer - EPDM(Ethylene Propylene Diene عایق حرارتی الاستومری لوله با روکش آلومینیوم مسلح شده
مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته
پلی وینیل کلراید (PVC)، نیتریل بوتادین رابر (Nitrile Butadiene Rubber -NBR) و یا اتیلین پروپیلن دیان مونومر رابر
کاربرد عایق الاستومری سلول بسته انعطاف پذیر
مزایا عایق حرارتی الاستومری ( عایق EPDM)


flexiduct flexibleduct flexiduct ductspilet ductflex flexible duct unveren kiyanfan armaflex isidem afs sti psb
قفل بست prati بست قفل پراتی قفل بست پراتی قفل بست ترکیه