عایق الاستومری

عایق الاستومری
عایق الاستومری عایقی جدید و نوآورانه است که کاربرد بسیار زیادی در صنعت عایقکاری و ساختمان دارد. محصولات عایق الاستومری بر اساس لاستیک نیتریل (NBR) و یا مواد مشابه تولید شده اند. از آنجا که عایق الاستومری از مواد سلول بسته با کیفیت بالا تهیه میشوند، دارای انتقال حرارت و رطوبت پایینی هستند. عایق الاستومری هم به صورت عایق حرارتی و هم به صورت عایق برودتی قابل استفاده است چرا که رنج دمایی که در آن عملکرد مناسبی دارد از -50 درجه سانتی گراد تا +105 درجه سانتی گراد است. به علاوه عایق الاستومری امکان ایجاد پوسیدگی، فساد و رشد قارچ و میکروارگانیسم را از بین میبرد. در ادامه به برخی از کاربردهای مهم عایق الاستومری اشاره میکنیم:
1- عایق الاستومری برای لوله های تبرید و لوله کشی های آب سرد و آب گرم به کار میروند.
2- عایق الاستومری در اجزای سیستم تهویه ، گرمایش و سرمایش ساختمانها استفاده میشود.
3- مجراها و کانالهای داخلی و خارجی ساختمان با عایق الاستومری پوشش داده میشوند.
4- در چیلرها و مخازن آب سرد برای جلوگیری از افزایش دما از عایق الاستومری استفاده میکنند.
5- در بسیاری از سیستم های مکانیکی در صنعت دارویی و صنایع دریایی عایق الاستومری کاربرد دارد.
6- عایق الاستومری در تاسیسات خورشیدی نیز به کار میرود.
بنابر آنچه اشاره شد عایق فوم الاستومریک یا عایق الاستومریک معمولاً در تهویه مطبوع و تجهیزات سرمایشی استفاده می شود ، همانطور که از نام آن نیز مشخص است نوعی از لوازم عایق بندی بر اساس نوع الاستومریک با سلولهای بسته و ساختار مناسب می باشد . فوم الاستومریک دارای مقاومت بالا در برابر نفوذ بخار است و عایق مناسب و متراکمی بر روی تاسیسات می باشد. پس از محاسبه ضخامت عایق مورد نیاز به جهت جلوگیری از اتلاف انرژی می توانید از این نوع عایق استفاده نمایید.
فوم الاستومریک با روکش آلومینیوم
پوشش با دوام چند لایه آلومینیوم و پلی متر و فوم های الاستومریک ، بهترین کیفیت را ایجاد کرده و عملکرد عالی در مقابل عوامل جوی در فضاهای بیرونی که مهم ترین آن مقاومت مناسب در برابر اشعه UV می باشد.در بهترین و مناسب ترین ابعاد (100 و 120 سانتی متر) تولید می شود و صرفه جویی در زمان مصرف و هزینه های نیروی انسانی را فراهم می کند.
اطلاعات فنی فوم الاستومریک با پوشش آلومینیوم
ضریب هدایت حرارتی: (10 درجه سانتی گراد) KM/W 0.033
چگالی 65-45 کیلوگرم / متر مکعب
درجه حرارت مورد استفاده: 20- درجه سانتی گراد تا 110+ درجه سانتی گراد

انواع عایق های حرارتی الاسترومریک

عایق حرارتی الاستومری رول

عایق حرارتی الاستومری رول پشت چسبدار

عایق حرارتی الاستومری رول با روکش آلومینیوم

عایق حرارتی الاستومری رول با روکش آلومنیوم مسلح شده

عایق حرارتی الاستومری رول چسبدار با روکش آلومینیوم

عایق حرارتی الاستومری لوله

عایق حرارتی الاستومری لوله با روکش آلومینیوم

عایق حرارتی الاستومری لوله با روکش آلومینیوم مسلح شده

عایق های الاستومری از جمله مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته می باشد.

مزایای عایق حرارتی الاستومری عایق EPDM

مقاوم در مقابل آلودگی، گرد و خاک، رطوبت و بخار آب و در نتیجه مقاوم در مقابل آلودگی های بیولوژیکی
پایداری زیاد
مقاوم در مقابل اوزون و ماوراء بنفش
مقاوم در مقابل خوردگی
ضریب انتقال حرارت بسیار پایین
نصب آسان
بسیار مناسب برای محیط هایی که فضای کار زیادی ندارند
بدون فیبر و بدون تولید ریزگرد و غبار
انعطاف پذیر
قابلیت چسبندگی و پذیرش رنگ بالا
مقاوم در مقابل فشار و ضربه
فوم الاستومریک مقاوم در برابر آتش است و در حین حریق به شعله اجازه پیشروی افقی و عمودی را نمی دهد. با این ویژگی ساختار ، اطمینان کافی محافظت در برابر حریق را هنگام نصب روی تاسیسات ایجاد می نماید.
طرزاستفاده از عایق فوم الاستومری
الاستومریک به شکل لوله یا ورقه ای (رولی) با انعطاف پذیری بالا تولید می شود. لوله ها جهت چسباندن از دوسر بریده شده اند. از لوله های عایق می توان همزمان با نصب لوله های اصلی تاسیسات و یا پس از نصب آن ها استفاده کرد. این لوله ها را می توان به صورت طولی و از مفصل ها توسط چسب فورمیکس چسباند.

فوم الاستومریک ورقه ای (رولی ( فوم الاستومریک ورقه ای (رولی ) را می توان برای عایق کاری لوله های با قطر بیشتر از ۳ اینچ و یا کانالهای تهویه هوا به کار برد. در صورت نیاز فوم الاستومریک ورقه ای (رولی) را می توان به صورت پشت چسبدار نیز استفاده نمود عایق کاری جهت تضمین عملکرد سیستم باید به صورت مناسب اجرا گردد
عایق لوله ای فوم

عایق هایی که به شکل فوم عرضه می شوند از کارا ترین انواع عایق های لوله هستند که علاوه بر مقاومت بالای آنها در مقابل هدر رفت انرژی می توان این دسته از محصولات را پیشتاز عایق های لوله دانست. هر مدل عایقی را می توان به صورت فوم تولید کرد. حتی این فوم ها به صورت ورقه ای و در اندازه های مختلف عرضه می شوند که برای عایق کردن منبع و مخازن مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

عایق های چسب و نوار

عایق های دیگری نیز وجود دارند که به صورت نوار و همین طور چسب یا رنگ هستند، این عایق ها معمولا به اسم نوار آلتن در بازار ایران شناخته میشوند، البته چسب و یا رنگ پرایمر هم در رده محصولات ما وجود دارد
عایق الاستومری رولی
عایق الاستومری رولی دارای ساختار سلول بسته بوده و به عنوان یک عایق حرارتی و برودتی، در صنعت تاسیسات و صنایع وابسته بطور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت است. عایق الاستومریک رولی، جایگزین بسیار مناسبی برای عایق های قدیمی همانند پشم شیشه محسوب می گردد، چراکه علارغم ویژگی های منحصر به فرد خود، بدلیل راحتی نصب، تنوع در ضخامت و قابلیت بکار گیری در فضاهای داخلی و خارجی، طیف عملکردی بسیار وسیعی را فراهم نموده است.


عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم
عایق های الاستومری برای استفاده از در محیط های داخلی هیچ گونه نیازی به روکش ندارند، اما در کاربردهای خارجی توصیه می گردد از عایق الاستومری با روکش آلومینیوم که مقاومت لازم در برابر ضربه های مکانیکی و شرایط جوی را داراست استفاده گردد.


عایق الاستومری رولی پشت چسبدار
جهت سرعت بخشیدن به عملیات نصب در پروژه های صنعتی و ساختمانی، از عایق الاستومری رولی پشت چسبدار استفاده می گردد. از آنجا که اجرا و نصب سایر عایق های قدیمی همانند پشم شیشه، زمانبر بوده عوارض پوستی و تنفسی عمده ایی برای نصابان ایجاد می کند، استفاده از عایق الاستومری پشت چسبدار، که علاوه بر سادگی نصب، موجب صرفه جویی در زمان، هزینه و نیروی انسانی می شود توصیه می گردد.


عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم (پشت چسب‌دار)
جهت عایقکاری سطوحی که نیاز به مقاومت در برابر صدمات فیزیکی و یا نور مستقیم خورشید را دارند از عایق رولی با روکش آلومینیوم استفاده می کنند.برای سرعت بخشیدن به پروسه نصب و اجرا، این عایق بصورت چشت چسبدار نیز عرضه می گردد.


عایق الاستومری رولی با روکش پروتکت بلک
جهت عایقکاری سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های سرمایشی و گرمایشی در محیط هایی که رطوبت نسبتا بالایی دارند و یا در محیط هایی که در .معرض آلودگی سطحی بسیاری هستند از عایق الاستومری رولی با روکش پروتکت بلکاستفاده می نمایند


عایق الاستومری صوتی ساده و موجدار
جهت محدود کردن انتقال صدا از دیوارها، سقف، کف و … به فضای پیرامون در مراکز صنعتی و مسکونی می توان از عایق الاستومری صوتی بهره برد.این عایق بدلیل سطح متخلخل و ساختار سلولی خود،نقش قابل توجهی در کاهش اصوات مزاحم داشته و مانع از ورود سر و صدای ناخواسته به فضای داخلی ساختمان می گردد.


عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم (پشت چسب‌دار)
جهت عایقکاری سطوحی که نیاز به مقاومت در برابر صدمات فیزیکی و یا نور مستقیم خورشید را دارند از عایق رولی با روکش آلومینیوم استفاده می کنند.برای سرعت بخشیدن به پروسه نصب و اجرا، این عایق بصورت چشت چسبدار نیز عرضه می گردد.
عایق الاستومری لوله ای
عایق الاستومری لوله ای جزء عایق های حرارتی و برودتی محسوب می گردد که مانع از چگالش در لوله های آب سرد شده و از یخ زدگی آنها جلوگیری بعمل می آورد.همچنین در سیستم های گرمایشی مانع از کاهش دما و گرما می گردد.عایق الاستومریک لوله ای، از زنگ زدن لوله های فلزی در شرایط جوی ممانعت می کند.این عایق ها موجب صرفه جویی انرژی در سیستم های سرمایشی، گرمایشی و تهویه می گردند.عایق الاستومری لوله ای با روکش پروتکت بلک و سیلور
از عایق الاستومری لوله ای با روکش پروتکت بلک و سیلور، برای عایقکاری لوله ها در لوله کشی تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی در محیط های داخلی که نیاز بیشتری به مقاومت در برابر رطوبت و ضربات مکانیکی داشته باشند استفاده می گردد


عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم
از عایق الاستومریک لوله ای با روکش آلومینیوم، جهت عایقکاری سیستم های لوله کشی و خطوط لوله انتقال سیالات، گازها و … در فضاهای بیرونی که در معرض تابش مستقیم خورشید هستند استفاده می گردد.


عایق الاستومری لوله ای ساده
عایق الاستومری لوله ای ساده، محافظ بسیار مناسبی در برابر کندانس، کپک و قارچ و هدر رفت انرژی در پروژه های صنعتی، مسکونی و تجاری محسوب گردیده و جهت عایقکاری لوله کشی سرد و گرم و اتصالات آنها در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.
کانال فلکسیبل با عایق الاستومری
کانال و کانال کشی نقش بسیار تعیین کننده ایی در نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع ایفا می کند.عایقکاری کانال های هوا پس از نصب همواره با موانع و دشواری هایی روبرو بوده ، که این امر، زمینه را برای استفاده هرچه بیشتر از کانال های پیش عایق فراهم نموده است.

مقایسه ای بین NBR و EPDM
عایق الاستومری جز مواد سلولی انعطاف پذیر سلول بسته می باشد که برپایه پلی وینیل کلراید (PVC)، نیتریل بوتادین رابر(Nitrile Butadiene Rubber -NBR) و یا اتیلین پروپیلن دیان مونومر رابر (Ethylene Propylene Diene Monomer – EPDM) ساخته می شوند.
لاستیک NBR که با Buna-N و Perbunan نیز شناخته می شود، لاستیکی سینتتیک می باشد که از پلیمر آکریلونیتریل (ACN) و بوتادین تشکیل یافته است. نام های تجاری NBR عبارتند از نیپل (Nipol)، کرایناک (Krynac) و یوروپرن (Europrene).
لاستیک EPDM یک لاستیک سینتتیک و الاستومری است و کاربردهای گسترده­ ای دارد. لاستیک های EPDM دارای مقاومت حرارتی بسیار خوبی هستند. مواد عایق با ساختار سلول بسته مقاومت بسیار بالای در مقابل عبور بخار آب داشته به طوری که پس از نصب، به هیچ گونه حائل بخار – آب دیگری نیاز  پیدا نمی کنند. مقاومت بالا در برابر بخار، در کنار خاصیت تابش بالای لاستیک این امکان را فراهم می کند که مواد سلول بسته فلکسیبل با ضخامت نسبتا پایینی مانع از چگالش سطحی شوند. به این دلیل، این نوع عایق ها در لوله کشی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، خطوط آب گرم و تهویه مطبوع بطور گسترده­ ایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 بسیاری از مشخصات NBR و EPDM کاملا شبیه هم هستند و اختلافات بسیار ناچیزی با هم دارند. با وجودیکه ممکن است EPDM در برخی موارد خاص، کمی بهتر از NBR عمل کند ولی باید به این نکته توجه کرد که تولید EPDM با مشکلات بسیاری روبروست و چون توجیه اقتصادی ندارد، هیچ گاه با خلوص ۱۰۰% ساخته نمی شود.
در جدول زیر مقایسه برخی از خواص عایق NBR و EPDM  ارائه گردیده است:مقایسه عایق الاستومری و عایق پشم شیشه
عایق  الاستومریک بدلیل ساختار سلول بسته ،مقاومت بالایی در برابر رطوبت، بخار آب ، آلودگی و گرد وخاک دارد اما عایق پشم شیشه بدلیل ساختار فیبری و متخلخل خود، در مقابل رطوبت و نفوذ بخار و آب ،مقاومت پایینی داشته  و با نفوذ رطوبت  و بخار آب به درون عایق، از مقاومت حرارتی ان کاسته می گردد. به دلیل عدم مقاومت عایق پشم شیشه در مقابل رطوبت و بخار، در صورت نصب در فضای باز، استفاده از پوشش های ضدرطوبت و فویل های آلومینیومی امری اجباری تلقی می گردد .همچنین فوم الاستومری، از نظر عوارض زیستی و ایجاد امراض ، بدون عوارض و بدون تولید ذرات گرد وغبار بوده در صورتیکه تماس مستقیم پشم شیشه با پوست، چشم و سیستم تنفسی ایجاد مشکل خواهد کرد.. در بسیاری از گزارش ها، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه علت افزایش نرخ ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه عنوان شده است. توصیه اکید می شود که کارگران و عایق کاران، هنگام کار با پشم شیشه از ماسک و لباس محافظ مناسب استفاده کنند.
عایق الاستومریک مقاوم در برابر خوردگی بوده اما عایق پشم شیشه  به شدت دچار خوردگی می شود.همچنین نصب عایق های الاستومری بدلیل استفاده از خودبست بسیار آسان بوده وبرای محیط هایی که فضای کاری زیادی ندارند مناسب می باشد.اما نصب عایق های پشم شیشه در چند مرحله صورت می گیرد.علاوه برآن، ضریب انتقال حرارت عایق های الاستومریک بسیار پایین بوده در حالیکه ضریب انتقال حرارت پشم شیشه با افزایش دما افزایش یافته و از مقاومت حرارتی آن کاسته می شود.عمر مفید بالای عایق های الاستومری از دیگر مزایای این عایق نسبت به عایق پشم شیشه به شمار می رود.

مزایا
عایق های الاستومریک سبک و انعطاف پذیر بوده  و ضریب انتقال حرارت پایینی دارند.استفاده از این عایق ها موجب صرفه جویی درهزینه های انرژی شده وعملیات نصب آن براحتی صورت می گیرد. عایق الاستومری مقاومت بالایی در برابر نفوذ رطوبت و بخار، خوردگی، رشد قارچ و کپک ، آتش، روغن و مواد شیمیایی داشته و بدون HCFC, HFC, CFC و گرد و غبار و الیاف می باشد.ضمنا هیچ گونه حساسیت پوستی و تنفسی برای کاربر یا نصاب ایجاد نمی کند.نگهداری و نظافت آسان از دیگر مزایای این دسته از عایق های الاستومریک به شمار می رود.
مطالب مرتبط
عایق الاستومریک یک عایق حرارتی بسیار کارآمد بوده که جزء مواد سلول بسته محسوب می گردد.این عایق انعطاف پذیر بوده و بر پایه لاستیک سبک EPDM ساخته می شود.ساختار سلول بسته و محکم عایق الاستومری از ان یک عایق کارامد و موثر ساخته است.
عایق الاستومری جهت عایق کاری لوله کشی سرد و گرم و اتصالات آنها مورد استفاده قرار گرفته و باعث صرفه جویی در نیروی کار و بهبود عملکرد پروژه می گردد.
مزایا:
راحتی نصب، کاهش هزینه های نصب و افزایش کیفیت پروژه از جمله مزایای عایق الاستومریک محسوب می گردند.این عایق مقاوم در برابر اشعه  UVبوده  و موجب صرفه جویی در هزینه اولیه و تعمیر و نگهداری می گردد.عایق الاستومری  دارای ضریب انتقال حرارت پایین بوده و موجب صرفه جویی در هزینه های انرژی می گردد.
عایق الاستومریک موجب کاهش اتلاف حرارت و کنترل چگالش در لوله کشی آب سرد، کانال کشی، خطوط تبرید، سیستم های تهویه مطبوع و لوله های آب داغ می شود.
دمای توصیه شده برای این عایق ها -۴۰ درجه سانتیگراد تا +۱۲۰ درجه سانتیگراد می باشد.
استفاده از عایق الاستومری در پروژه های تاسیساتی موجب صرفه جویی در هزینه و انرژی می گردد.

خصوصیت عایق حرارتی

مهمترین خصوصیات قابل توجه و بارز عایقها، خواص حرارتی و بویژه مقاومت حرارتی آنها می باشد. علاوه بر این مشخصه، فاکتورهای دیگری از جمله پایداری، دانسیته، قیمت و آثار عایق بر سلامتی و محیط زیست انسانها، همچنین میزان متصاعد شدن مواد سمی در شرایط مختلف از جمله در صورت بروز حریق می باشد. خصوصیات گرمایی، مکانیکی و شیمیایی عایق ها نیز فاکتور دیگری است که تاثیر بسزایی در میزان مطلوبیت عایق دارد.

فوم بهترین روش برای بهینه سازی میزان سوخت و عایق بندی سیستم‌های گرمایشی ساختمان است. از آنجاکه فوم عایق بندی حرارتی فومیران از موادی تشکیل شده که در مقابل عبور گرما مقاوم است، به راحتی می‌توانند از اتلاف انرژی جلوگیری کنند. از فوم عایق بندی حرارتی برای عایق‌کاری لوله‌های آب گرم، دیگ‌های آب گرم، مخزان مولد آب گرم مصرفی مثل منبع دو جداره و بدنه آب گرمکن‌ها، کانال‌های هوای گرم، پکیج‌ها، کوره‌های هوای گرم و هر مولد یا منبع انرژی گرمایی استفاده می‌شود. این فوم‌ها برعکس عایق‌های سنتی، قابلیت نصب و اجرای آسان و راحت با ضخامت‌های مورد نظر را دارد.
عایق لوله ای با روکش آلومینیوم

عایق های الاستومری و عایق فومی یا هر نامی که به آنها اطلاق شود برای مقاومت بیشتر در مقابل هدر رفت انرژی و همین طور برای اینکه آسیب پذیری سطحی آنها پایین تر باشد گاهی روکش آلومینیوم دارند. این عایق ها بیش از هر موردی برای شرایطی تابش بیش از حد خورشید استفاده می شوند که به دلیل مقاومت در برابر اشعه UV این عایقها در فضای خارج ساختمان است. عایق های حرارتی رول توسط آلومینیوم های ۱۳۰ میکرون ۲۳۰ میکرون و آلومینوم مسلح شده با نخ فایبرگلاس متناسب با نیاز مشتری روکش میشود. عایق های حرارتی الاستومری رول توسط روکش آلومینیوم مسلح شده واز مقاومت مکانیکی بسیار خوبی برخوردارهستند. نگهداری و نظافت این عایقهای حرارتی آسان بوده و در برابر گاز و رطوبت نفوذ ناپذیر است. روکش جکت و روکش فایبرگلاس نسوز به صورت مجزا نیز قابل عرضه میباشد.
عایق الاستومری لوله

عایق های لوله از جنس های مختلفی ساخته می شوند که از جدیدترین تکنولوژی های این عایق می توان به الاستومری ها اشاره کرد. این عایق که نوعی فوم است بیش از هر مدل دیگری این روزها برای عایق بندی روی لوله های ساختمانی استفاده می شود البته برای نصب در فضای بیرونی و محیط های باز و در مجاروت نور خورشید و گرد و خاک نیز مناسب هستند. حتی برخی مدل های این عایق ها ضد آب و ضد حریق نیز هستند. با توجه به سهولت نصب و امکان تعویض ساده این عایق می تواند بهترین گزینه برای پروژه های کوچک و بزرگ باشد.

قیمت عایق الاستومری

با توجه به ساختار فوم شکل و پروسه تولید ساده این عایق ها می توان گفت این دسته از محصولات قیمت های مناسب تری نسبت به موارد مشابه خود دارند مانند عایق های پشم شیشه. البته این دامنه قیمت بسته به کیفیت این عایق ها نیز دارد اما بهترین شرایط این است که عایق ها ایرانی و یا خارجی را داشته باشید به ازای استفاده از عایق های پشم شیشه ای.

عایق های الاستومری را به نام های دیگری نیز می شناسند

عایق لوله الاستومری، فوم لوله الاستومریک، عایق لوله ای الاستومر، عایق خود چسب، فوم چسبدار، عایق حرارت، عایق پتویی، فوم حرارتی پتویی، عایق فوم چسب دار، عایق فلکسی، فوم فلکسی، عایق هوا، عایق چسبدار کانال، فوم چسبی کانال، عایق فوم حرارتی کانال، عایق کانال هوا، عایق چسبی و فویلی، عایق لوله ای، عایق لوله ای، عایق فوم لوله، عایق الاستومر، فوم لوله ای، فوم لوله، عایق فوم الاستومری فلکسی کانال هوا و خود چسب، فوم مشکی رنگ، عایق الاستومریک و … اشاره نمود.
عایق الاستومری ایران ترکیه
elastomery iran
elastomery rubber foam turkey